17 Ocak 2011 Pazartesi

Ateşi Düşüren Doğal Yöntemler

   Ateş halk olarak çok korktuğumuz 37,5'larde bile hemen ateş düşürücülere sarıldığımız bir durum.Halbuki yurt dışında ateşe vb... vucudun doğal temizlenme işlemlerine bu kadar kolay mudahele hiç onaylanmıyor.Hastalık biraz kendi seyrine bırakılıyor ve çok müdahele gereken durumlarda müdahele ediliyor. 


Neden ateşleniyoruz?Vucud çeşitli yolarla aldığı(sezeryan,katkılı beslenme,ilaçlar vb..), biriktirdiği toksinleri ve kalıntıları kanın ısısını yükselterek eritmeye çalışıyor. Tam bu esnada ateş düşürücü verilince kan soğuyor ateş iniyor ve kalıntılar tekrar dibe çöküyor taki bir başka bağışıklık sistemi mücadelesine kadar...
    
 Vücut, enfeksiyonlara (bakteri ve virüsler) ateş ile cevap verebilir. Çoğu zaman da ateş daha sonra gelecek olan bir hastalığın ilk belirtisi de olabilir. 39 - 40 derecelik ateşte dolaşım sistemi uyarılır ve bununla birlikte bağışıklık sisteminin savunma mekanizması devreye girer. Virüsler ve bakteriler öldürülür veya çoğalmaları engellenir. Anne - babalar için önemli olan şunu bilmeleri: Ateşin yüksekliği hastalığın ciddiyeti hakkında bilgi vermez. Ateş, vücudun savunma mekanizmasının çalıştığının bir göstergesidir.


Ateşlenen çocuğa ateş düşürücü verilmeden önce yapılacak uygulamalar:


1-Üstünü hafifletmek: Çocuğun ısısını artıracak giyimleri çıkartıp evin ısısını normal şartlarda tutarak çocuğu soymak


2-Çocuğu sirkeli bezle eklem yerlerini ovmak hatta keselemek.Kasık,koltuklatı,diz eklemleri gibi bölgeleri ıslak sirkeli bezle ovmak.


3-Vucut ateşi yükselterek içerdeki toksinleri deri altından atmaya çabalar.Bu aşamada vucuda yardımcı olmak gerekir.Çocuğu ılık suyla bol bol yıkayarak derinin nefes almasını sağlayarak, derideki gözenekleri açmak gerekir.Mümkünse ılık su dolu bir küvete,leğene çocuğu yatırıp biraz orada oynatmak sonra en son çıkarken başından aşağı sirkeli(ev sirkesi) ılık su döküp hiç durulamadan öylece çıkarıp kurulamak lazım.Sonra zeytinyağıyla vucudu yağlamak.


4-Limonlu-su içirilebilir.Bu karışım toksinlerin atılmasına yardımcı olur.


5-Zencefil-limon-bal üçlüsü karıştırılıp içirilebilir.Zencefilin ateş düşürme özelliği var. İçmek istemezse şırıngaylada verilebilir.


6-Sırta bardak kapamak.Sırtta omuz,kürek kemiği üstüne kupa kapamak, özellikle bronşların çalışmasını kolaylaştırır.Vucudu toksinlerle uğraştırmak yerine bardağın vakumuyla sırta toplayarak iyileşmeyi hızlandırmak.


7-Çocuğu birşeyler yemesi için zorlamayın.Ateşlenen ve hasta olan çocuk zaten bunye olarak hastalıkla mücade ediyor birde sindirimle uğraşıp iyileşme sürecini uzatmasın.Mümkün olduğunca birşey yememeli en fazla taze sıkılmış meyva suları içirilmelidir.


8-Kandaki toksinler bağırsak dolu olunca kanda ateşi yükseltip yükseltip erimeye çalışıyor ama eğer lavmanla bağırsaklar boşaltılırsa kandaki toksinler bağırsaklara iniyor ve ateşi yükseltmiyor dışkıyla atlıyor.


Lavman yapmak en etkili ateş düşürücüden bile çok daha hızlı ateş düşürüyor.Geçen ateşlendiğimizde lavman öncesi ateş 39'du.Hemen lavman sonrası 38,5 oldu.1-2 saat içinde 37,5'lere indi.Tekrar yükselmedi hamdolsun.


Lavman miktarı çocuğun yaşına ayına göre değişmekle beraber 500 gr'dan 1000gr'a kadar olabilir.İçeriği kaynamış soğumuş içme suyuna 1 limon sıkılmış su-limon karışım.Yada ayrı ayrı demlenen papatya çayı ve ısırgan çaylarının karışımından oluşabilir.Lavmanı 1 kerede 700 gr vermek yerine 200-250-250 şeklinde 3 kerede verilmesi daha iyi oluyor.Çünkü lavmanı verdiğiniz anda çocuk hemen kaka yapmak istiyor.Verilen sıvı hemen çıkmış oluyor.Peyderpey verilince temizleye temizleye çıkıyor.


Bu uygulamalarla ateş zaten 38,5 üstüne çıkmıyor 38,5 üstüne çıkmayan bir ateş içinde ilaçla müdahele etmek vucuda haksızlık yapmak oluyor.Bırakalım vucud kısık ateşte eriyen şeker gibi kendi tortularını eritsin.Ateşi 39 üstü değilse direk ilaç vererek kolayca sıkıntıdan kurtulma yoluna gitmeyelim biraz kendi çabalarımızla ateşi indirmeye gayret edelim çok çok mecbur kalırsak müdahele yolunu seçelim.


(bu bilgiler aşağıdaki kaynaklar ışığında birebir yaşayıp uygulayıp olumlu sonuçlar aldığım uygulamalardır)
http://depocum.net/asp/product/77950/AEG-ATES-OLCER
yararlanılan kaynaklar:
http://www.facebook.com/topic.php?uid=87935954839&topic=8938
http://www.bebek.com/bebeklerde_ates/cocugunuz_ateslendiginde_hemen_telasa_kapilmayin
http://www.gercektip.com/sorucevap/knowledgebase.php?article=12
http://depocum.net/asp/product/77950/AEG-ATES-OLCERwww.rehnuma.org

14 yorum:

 1. ben çocuklara şimdiye kadar ateş düşürücü ilaç vermedim çok şükür.büşranın sitesinde bahsettiği yöntemlerden en basit birkaç tanesini denemek bile yeterli oldu..

  YanıtlaSil
 2. malesef zor da kalınca hepimiz veriyoruz bu ilaçları. Allah dermansız hastalık vermesin

  YanıtlaSil
 3. keşke tıp bu kadar kolaycı olmasa biraz daha yurt dışındaki gibi hasta kendiyle başbaşa bırakılabilse :)

  YanıtlaSil
 4. cesaret edebilsem bende böyle davranmak isterdim ...

  YanıtlaSil
 5. bu yöntemler çok daha pratik ve sonucu daha çabuk alınan tedaviler biz alışık olmadığımız için bize çok zormuş gibi geliyor ama aslında yan etkisiz kesin çözümler...

  YanıtlaSil
 6. Allah cc razı olsun canım.Doğal çözümlere yönelmek lazım her daim...

  YanıtlaSil
 7. evt canım yan etkisiz yöntemler bunlar ama ilaç vermekten daha zahmetli :)

  YanıtlaSil
 8. tam da şuruba alternatifler düşündüğüm zamana denk geldi yazınız, çok faydalı oldu, elinize sağlık..

  YanıtlaSil
 9. bu lavmanı nasıl yapacağız. tam olarak anlamadı. ayrıntılı olarak açıklayabilirmisiniz.

  YanıtlaSil
 10. bilgiler için tşk.. inanın çok işimize yaradı çok tşk...

  YanıtlaSil
 11. Yeni adresim : www.rehnuma.org beklerim:)

  YanıtlaSil
 12. gerçekten çok teşekkür ederim emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
 13. çok tşekkr ederiz elinze bilginize sagkık..

  YanıtlaSil
 14. Ben bugün hastaneye acil servise gittim çünkü bugün pazar.Benden önceki gripti ona hemen iğne yapalım rahatlatalım dedi sıra bana geldi bana da iğne yapalım dedi. Ben de dün gece ateşliydim sonra hemşire hanım ölçtüğünde 36,5 olmuş yani inmiş.Benim oraya gelme sebebim dün gece ağrılarımın şiddetli olması.ilaçların hiçbir işe yaramaması hastalığımın bir iyleşip tekrar başlaması ama kesinlikle iğne yaptırmak değil yani bu kadar kolay olmamalıydı dün gece gelseydim haklılardı çok kötüydüm. Ben de yaptırmadım zaten emziriyordum. Yani her gelene bu kadar kolay iğne yapılması bana değişik geldi.

  YanıtlaSil

 
Related Posts with Thumbnails